Když se vám podaří zakysnout v nějaké hře a nevíte jak dál, s největší pravděpodobností se pokusíte vyhledat návod, který by váš problém vyřešil. Potíž je v tom, že když už se vám nějaký ten návod podaří obstarat, může se klidně stát, že řešení vašeho problému v něm nenajdete. Údělem prakticky všech návodů je, že nikdy nejsou tak podrobné, jak bychom potřebovali, a navíc pouhá slova v určitých situacích jednoduše nestačí.
Tento úvod jsem zvolil záměrně, neboť s příchodem nového formátu RZX můžete v souvislosti s hraním her pro ZX Spectrum na návody s klidným svědomím zapomenout. Prostě je už vůbec nebudete potřebovat! Formát RZX totiž slouží k zachycení záznamu ze hry, kterou právě hrajete. Jedná se tedy o jakýsi video formát pro ZX Spectrum, jenž dokáže zaznamenat kompletní řešení libovolné hry, které si pak můžete přehrát, jako kdybyste si pouštěli film.
V předchozím odstavečku jsem uvedl, že se jedná o nový formát. Není to tak úplně pravda, protože první verze se objevila již na jaře 2002, ovšem až o půl roku později se začaly objevovat kompletní herní průvodci v tomto formátu. V této souvislosti doporučuji navštívit stránku http://www.rzxarchive.co.uk, kde najdete asi ten nejucelenější přehled RZX videí. Pro upřesnění ještě dodám, že za tvorbou tohoto nového standardu, jehož úplnou specifikaci naleznete zde, stojí firma Ramsoft.
Mít tu nový formát je jistě pěkná věc, ale k čemu by to bylo dobré, kdyby neexistoval software, který by s ním dokázal pracovat. Naštěstí ani to není sebemenší problém, jelikož na vytváření a následné přehrávání RZX videí nepotřebujete nic speciálního, stačí vám obyčejný emulátor. Pochopitelně ne každý emulátor něco takového zvládne, v současné době se RZX podporou mohou pochlubit novější verze emulátorů Fuse (Unix), Spectaculator, Spin a SpecEmu. Všechny uvedené emulátory je možné stáhnout zde.