Zimní olympijské hry, to je námět titulů Winter Games 1 a Winter Games 2. Jedná se o dva na sebe volně navazující díly, respektive hry, které již dnes prakticky upadly v zapomnění. Je to sice dílko (no, pěkně velké dílko) poněkud starší, přesto má ale zcela úchvatnou grafiku. Díl číslo jedna se skládá ze skoků na lyžích (SKI JUMP), akrobatického lyžování (HOT DOG) a rychlobruslení (SPEED SKATING). Druhý díl doplňuje krasobruslení (FIGURE SKATING), biatlon (BIATHLON), jízda na bobech (BOBSLEIGH) a krasobruslení - volná jízda (FREE SKATING).
Obě dvě části jsou graficky úžasné. Hra je umístěna do překrásného horského prostředí, v pozadí jsou vidět krásně zpracované štíty hor a vesnice. Ale teď už k jednotlivých disciplínám.
1) Skoky na lyžích – zde se ocitáte na skokanském můstku. Úkol je jasný na první pohled, skočit na lyžích, nespadnout a doskočit co možná nejdál. Málokdy se vám to podaří. Start je velmi jednoduchý, stisknete tlačítko, které máte definované jako FIRE (ENTER, SPACE nebo jiné, popř. FIRE na joysticku). Při rozjezdu musíte mít stisknutý směr vzhůru nebo se stanete průkopníkem nové olympijské disciplíny – skoku po hlavě do země (kdyby to opravdu bylo na olympiádě, byl bych určitě mistr světa). Po odrazu na můstku si musíte hlídat, aby se vám nerozjely lyže, nebo abyste se příliš (popř. málo) nepředklonili, v tom případě byste si zopakovali padání na nos kupředu. Málokdy se vám skok podaří, ale nezoufejte, chce to trochu trénovat a zvládnete to.
2) Akrobatické lyžování – zde musíte předvést co nejlepší akrobatický program (skok) na lyžích. Po několikerém pádu zjistíte, že stačí vhodně zahýbat joystickem. Je to docela snadné, ale i zábavné.
3) Rychlobruslení – bruslit umím, dovolím si dokonce o mé maličkosti tvrdit, že umím bruslit velmi dobře, ačkoliv ke sportu mám zhruba stejný vztah jako SCALEX (viz ZXM 5/93), ze sportu mám pochopení pouze pro bruslení, plavání a cyklistiku, občas i turistiku, ovšem vše pouze rekreačně, a to jen při zvláštních příležitostech. Ale teď k tomu, co tu autoři hry po nás požadují. Celý váš výkon spočívá v tom, že hýbete joystickem tam a zpátky, zase tam a zpátky, výsledek je jasný, nad počítačem pravděpodobně nevyhrajete a leda si zničíte joysticku, popř. klávesnici. Nechci vás odrazovat, ale tuhle disciplínu raději vynechejte.
4) Krasobruslení – oblíbená to olympijská kategorie. Nevím, nevím, ale po této hře vás zřejmě přejde chuť na krasobruslení a bruslení vůbec. Při tomto počítačovém krasobruslení se musíte vždy rozjet (jedete přibližně rychlostí šneka) a potom se pokusíte o nějaký ten skok, či piruetu. No, nevím, je to AXEL, RITTBERGER nebo jen výplod programátorské fantazie? Většina nadějných pokusů končí opět pádem. Stojí to za zkoušku, ale nic proti.
5) Biatlon – znáte to, běžím, běžím, běžím, střílím, běžím, běžím, běžím, střílím. Takhle pořád dokola. Ve hře se navíc v pozadí rozkládá okouzlující krajina, kterou si však nemáte čas prohlédnout, protože letíte jako utržený vagón. Tento díl má docela zajímavý informační panel. Zleva je to ukazatel rychlosti (SPEED), najetý čas (TIME), počet zásahů do terče (HIT), počet chybných střel (MISS), počet nábojů (SHOTS), které máte na střelbu, a rychlost tepu srdce (PULSE). Jen dodám, že při běhu na lyžích směrem z kopce musíte joystickem (to platí i pro klávesy) mačkat směr dolů a nahoru, pro běh po rovině a do kopce je to směr do stran (vlevo/vpravo). Chcete-li střílet, objeví se dole, na informačním panelu, slovo EMPTY, stisknete-li směr dolů, objeví se vám nápis BOLT OPEN, poté stiskněte směr vzhůru a objeví se vám nápis LOADED, nyní vyčkejte, až se vám bude terč krýt s muškou (zaměřovačem) a stlačte FIRE. V případě, že příliš nespěcháte a chcete se trefit, doporučuji vám chvíli počkat. Puls se sníží až na 60 tepů za minutu a vy můžete v poklidu zasáhnout terč. Jde to, věřte mi. Jedeme dál.
6) Jízda na bobech – vysoce atraktivní a populární kategorie olympiády. Velmi napínavá a někdy až nervy drásající disciplína. Ve hře jste členem posádky dvojbobu a máte za úkol jej řídit. Zahýbají-li boby vpravo, stiskněte klávesu (joystick) směrem vlevo a naopak. Musíte být vždy připraveni, protože zatáčky jsou velmi záludné.
7) Volná jízda (krasobruslení) – tato volná jízda se prakticky v ničem neliší od běžného krasobruslení, kde ale máte pouze jednu minutu na předvedení svého programu, ve volných jízdách máte minuty dvě. Záleží sice na umělecké hodnotě, ale počítač je počítač. Tomu spíše jde o bezchybnost jízdy, tudíž byste neměli příliš líbat matičku Zemi, respektive led. Tím jsem vám chtěl naznačit jedno, nepadejte.
Grafika a animace jsou v této hře úžasné. Hudba doprovázející např. akrobatické lyžování je taktéž krásná. Vidí-li tuto hru softwarový odborník, či milovník her, jen si povzdechne: „Kdyby takových her bylo víc.“ Co se týká srovnání prvního a druhého dílu, jsou oba velmi podobné a nemohu zodpovědně říci, který z nich je lepší, jednomu bych určitě ukřivdil. Winter Games jsou vskutku dobré hry, ale to ovládání. Joystick máte za chvíli na maděru, protože to stálé lomcování mu rozhodně nijak neprospívá, to samé i klávesnice. Z mého pohledu by se ještě dalo na hře něco vylepšit, ale … raději už ne.